top of page

Artróza u psa


5. Fyzioterapie - Příběh Cony




Vyléčení této nemoci bohužel není možné, ale úpravou životního stylu, fyzioterapií a nasazením léků potlačující příznaky zabráníme zhoršování onemocnění a prodloužíme pesanovi aktivní život bez bolesti.


Artróza, velký strašák nejen u lidí, ale také u psů. Jedná se o jeden z nejčastějších důvodů špatné pohyblivosti psího seniora. Je hrozně smutné koukat na to, jak by si náš pejsek chtěl hrát, ale bolí ho celé tělo. A i přesto, že jsou psi známí tím, že pokud jde o hru, bolest jde stranou, tak v případě artrózy, a zvláště té pokročilé, jde stranou naopak hra. Toto velice bolestivé onemocnění kloubů může postihnout všechna plemena, ovšem náchylnější k artróze jsou velká a obří plemena. Bohužel je toto onemocnění neléčitelné, ovšem přizpůsobením životního stylu lze zpomalit jeho rozvoj.



Co to artróza je?


Jedná se o degenerativní onemocnění vznikající opotřebením kloubní chrupavky. Kloub má v sobě systém, kterým minimalizuje tření a tlumí nárazy. Je to chrupavka a synovie. Chrupavka je tuhá pojivová tkáň nacházející se na vnitřním povrchu kloubu. Synovie je viskózní tekutina, kterou produkuje synoviální membrána a jejím úkolem je vyživovat chrupavku a promazávat kloub.



Příčiny vzniku artrózy


Příčinu nelze jednoznačně popsat, protože se jedná o kombinaci mnoha faktorů. Může být způsobena chybami v krmení, například když krmivo v sobě má nedostatek některých esenciálních látek, nebo když se dopouštíme překrmování vedoucímu k obezitě, a tudíž k nadměrnému zatěžování kloubů.


Artróza může vzniknout vlivem jiného vrozeného či získaného onemocnění pohybového aparátu. Z vrozených je nejčastější příčinou artrózy dysplazie nebo artritida. Jaký je rozdíl mezi artrózou a artritidou? Značný, jedná o dvě zcela odlišné nemoci. Artritida je zánětlivé onemocnění kloubů, které vzniká v důsledku jiného onemocnění jako je například revmatoidní artritida, kdy imunitní systém napadá vlastní tkáně. A to ovšem může vést k opotřebení kloubů čili k artróze. Získaná onemocnění mohou být různé úrazy jako například ruptura zkříženého vazu v koleni. Artróza se může vyskytnout buďto přímo v postiženém koleni, nebo v ostatních kloubech, protože v důsledku odlehčování postižené končetiny dochází k nerovnoměrného zatěžování zbytku pohybové soustavy.


Věk je také faktor, který přeje artróze, protože se zeslabuje elasticita a odolnost kloubní chrupavky vůči zátěži. Pokud se problém nerozpozná včas a nepřizpůsobí se životní styl psa tomuto onemocnění, dochází k progresi nemoci.


Chrupavka ustupuje, synovie se přestává tvořit a dojde až k poškození kostí a kloubního pouzdra a kloub může být nenávratně zničen. Čím více je kloub opotřebený, tím je omezenější pohyblivost a zvyšuje se bolestivost vedoucí k minimálnímu nebo úplnému nepoužívání končetiny. Nejčastěji jsou postiženy velké klouby, jako kyčle a lokty, které jsou také nejčastěji postiženy dysplazií.



Jak poznat, že má náš pes problém s pohybem?


Pokud si pořizujeme plemeno, které je buď velké nebo predisponované k dysplazii, můžeme předpokládat ve vyšším věku problém a měli bychom ho sledovat a chodit pravidelně k veterináři. U některých psů je to složité, protože jsou tvrdohlaví a přes bolest se snaží fungovat normálně.


Ale existují příznaky, kterých si lze i přesto všimnout:

  • horší vstávání po ránu, kdy se pes musí tzv. rozhýbat než se začne pohybovat normálně

  • nechce si hrát jako dřív

  • na procházce toho tolik neujde

  • polehává

  • může ztrácet zájem o jídlo

  • špatně chodí do schodů

  • oteklé klouby

  • může se do postižených kloubů kousat

  • odmítá naskakovat do auta nebo překonávat překážky na procházce

  • kulhání, které se může objevovat nejdříve sporadicky a poté s čím dál vyšší frekvencí


Pokud tyto symptomy zpozorujeme u našeho psa, je důležité návštěvu veterináře neodkládat. Včasná diagnostika je u tohoto onemocnění nejdůležitější. Je potřeba podniknout kroky, abychom rozvoji onemocnění zabránili a co nejvíce prodloužili aktivní život našeho pejska.



Léčba artrózy


Jak již bylo řečeno výše, vyléčení této nemoci bohužel není možné, ale úpravou životního stylu a nasazením léků potlačující příznaky zabráníme zhoršování onemocnění.


Je nutné, pokud je pes obézní, aby zhubnul a snížil se tím tlak na klouby. Samozřejmostí jsou léky tlumící bolest, které jsou nezbytností, vzhledem k tomu, že artróza je velice bolestivé onemocnění. Díky lékům na bolest se stanou psi mobilnější, což má pozitivní důsledek na klouby. Protože pokud se klouby pohybují, tvoří se synoviální tekutina, která je vyživuje. Navíc pes začne klouby zatěžovat rovnoměrně, protože přestane ulevovat postiženému kloubu. Léčba zahrnuje i léky na zánět, který se může při opotřebení kloubu objevit. Při těžkých případech se dá artróza řešit chirurgicky.



Organismus psa můžeme podpořit správně složeným krmivem a doplňky stravy s látkami podporujícími pohybový aparát. V poslední době je velice oblíbený konopný olej, který mohu z vlastní zkušenosti jen doporučit. Obsahuje esenciální nenasycené mastné kyseliny a působí blahodárně na pohybový aparát a má protizánětlivé účinky.





Fyzioterapie


A samozřejmě důležitá je fyzioterapie, která si klade za cíl udržet pohyblivost psa a ulevit mu od bolesti. Blíže popsanou ji najdete v příběhu Conynky, který bych Vám chtěla odvyprávět.


Příběh Cony


Cony je úžasná psí seniorka, kterou jsem si spolu s její paničkou velice oblíbila. Chodila ke mně přes 2 roky a já je vždy ráda vidím. Cony je Appenzellský salašnický pes, kterému v prosinci bude 16 let. S ohledem na svůj věk trpí artrózou, která je nejhorší v loketních kloubech, ale objevuje se i v dalších kloubech například v kyčlích. Další diagnózou, kterou zřejmě Conynka trpí a říkám zřejmě, protože pro potvrzení této diagnózy je zapotřebí více specializovaných vyšetření jako je magnetická resonance nebo CT, je syndrom cauda equina. Syndrom cauda equina se vyskytuje nejčastěji u velkých plemen psů středního věku. Je to onemocnění páteře, kdy se zužuje páteřní kanál a je způsobena komprese míchy. Proto je vedení nervových vzruchů do zadních končetin omezené a vznikají nervové deficity.


Paní majitelka ke mně přišla s tím, jestli existuje nějaký zázračný lék na artrózu a já navrhla, že bychom mohly začít cvičit. Protože Cony byla vítězka nejedné výstavy, majitelka se chtěla zúčastnit ještě jedné výstavy pro psí seniory.


Chtěla, aby na tuto výstavu byla Conynka alespoň v rámci možností fit. Začaly jsme cvičit v březnu a v červnu čili za 3 měsíce šla Cony na zmiňovanou výstavu. A pod článkem je výsledek v podobě fotky, na které je Conynka s pohárem za 3. místo. Osobně to považuju za jeden z mých největších úspěchů, protože když vidím, že psímu seniorovi dokážu ulevit a prodloužit mu jeho aktivní stáří, tak je to pro mě ten nejvíc naplňující pocit.



Fyzioterapie v případě obou diagnóz, kterými Cony trpí, je velmi přínosná. Proto ke mně chodila jednou za měsíc na takovou udržovací kůru. Co se týče artrózy je důležité postižené klouby opatrně mobilizovat, abychom je rozhýbaly a ulevily od bolesti. Protože pejska tyto klouby bolí, nechce s nimi pohybovat, a to vede k dalšímu zhoršení onemocnění. Dále jsou důležité masáže. Ty jsou skvělý nástroj na uvolnění ztuhlých měkkých tkání. Pes s artrózou logicky nechce, aby ho něco bolelo, proto se snaží zatěžování postižených kloubů vehementně vyhnout. To může vést k naučení špatného vzorce pohybu a přetěžování jiné části těla. Toto přetěžování vede k tuhnutí měkkých tkání a dlouhodobě to může působit na původně zdravé klouby a způsobit jejich opotřebení. Masáže mají kromě uvolňujícího i analgetický účinek. Z manuálních technik také pomáhá myofasciální uvolnění a ošetření trigger pointů. Pro posílení nervové soustavy, které je velice důležité u syndromu cauda equina jsme cvičily řízené reflexní cvičení, abychom stimulovaly nervovou soustavu.



Aktivní cvičení je nedílnou součástí terapie, ovšem je důležité brát v potaz věk pacienta a jeho schopnosti. U Conynky bylo důležité, abychom procvičily reflexy a posílily zadní nožky, které nám bohužel začaly atrofovat. Aktivní cvičení zahrnovalo cviky na targetu s přenášením váhy a cvičením reflexů.




Dnes už bohužel Conynka není mezi námi, ale dožila se úctyhodného věku a s paničkou jsme jí to stáří zpříjemnily nejvíce jak jsme mohly. Fyzioterapie psích seniorů má smysl!







103 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page