Upozornění na úvod:
Tento článek není napsán za účelem dehonestace tradičních léčiv. Veterinární lékař nejlépe posoudí, zda pes potřebuje léky a jaké. Já bych Vám touto formou chtěla představit bylinky jako možnou přírodní alternativu nebo spíše doplněk k “tradiční” léčbě, který může psovi pomoci v mnoha ohledech. V kombinaci s léky mohou bylinky například snižovat nežádoucí účinky léků a nebo podpořit organismus v boji s nemocí.
O bylinkách obecně
Bylinky jako základní lidová medicína se objevují napříč kulturami už od nepaměti. Odborně se věda zabývající se bylinkami a jejich účinky nazývá herbologie. Herbologie je pravděpodobně nejzákladnější systém specifických léčebných prostředků. Moderní bylinářství zkoumá a popisuje účinky bylin na jednotlivé tělesné systémy. Určité bylinky mohou být použity pro jejich protizánětlivé, hemostatické (zastavení krvácení), antispasmodické (proti křečím) nebo imunostimulační vlastnosti. Ostatně nejen lidé přišli na to, že pokud je jim špatně a sní určitou rostlinu, tak jim bude lépe. Divoká zvířata instinktivně vyhledávají a jedí bylinky, když se necítí dobře. Podávání bylinek zvířatům, konkrétně psům je v dnešní době trend, který je na vzestupu.
Jaký je rozdíl mezi bylinkami a léky?
Na první pohled jsou si bylinky a léky podobné. Mnoho léků, které běžně užíváme, pochází z rostlinných zdrojů. Bylinky v sobě obsahují složky, které z nich byly izolovány a nyní jsou součástí moderních farmaceutických léků. Tyto složky se nazývají aktivní látky. Příkladem může být například aspirin obsažený ve vrbové kůře, chinin v kůře mochyně nebo digoxin, který se vyskytuje v náprstníku a morfin zase v opiovém máku.
Nejdůležitějším rozdílem mezi léky a bylinkami je složení a koncentrace aktivní látky. Bylinkáři používají celé rostliny, kdežto v lécích je izolována pouze určitá aktivní látka. Právě použití celých rostlin je gró bylinkářství. Nečištěné rostlinné extrakty obsahují několik různých složek. Tyto složky spolu synergicky spolupracují, čili působí společně. A to tak, že účinek celé byliny může být větší než když zvlášť sečteme účinky jejich jednotlivých částí. Pokud se aktivní složka použije izolovaně od zbytku rostliny, může se snížit její účinek nebo se stát méně bezpečnou. Jako příklad si můžeme uvést kyselinu salicylovou, která se nachází v tužebníku jilmovém a používá se k výrobě aspirinu. Aspirin může jako vedlejší účinek způsobit krvácení žaludeční sliznice, ale tužebník přirozeně obsahuje sloučeniny, které zabraňují podráždění touto kyselinou. Velkou výhodou bylinek je, že se dají různě kombinovat. Tyto kombinace zlepšují účinnost a snižují nežádoucí účinky.
Jak bylinky působí?
Byliny na rozdíl od svých farmaceutických protikladů působí pomaleji a hlouběji. Dávají tělu možnost se vypořádat s nemocí vlastními silami. Bylinná medicína má za cíl vrátit tělo do stavu přirozené rovnováhy, aby se mohlo samo uzdravit. Pomáhají tak, že odbourávají toxiny, čistí, promazávají, posilují a vyživují. Jsou schopné stimulovat fyziologické procesy, jako je například vyměšování. Podporují tělo na jeho nejhlubších úrovních. Síla bylinek spočívá v obsahu mnoha prospěšných látek, které ve své unikátní kombinaci posilují specifické části těla nebo tělo jako celek. Kromě vitamínů a minerálů obsahují ochranné polyfenoly. Jsou to sloučeniny, které pomáhají chránit tělo a neutralizovat volné radikály, které způsobují poškození buněk. Proto jsou řazeny mezi antioxidanty.
V jaké formě se bylinky užívají?
Bylinky můžeme podávat v mnoha formách. Buďto čerstvé, sušené, v tabletách, kapslích, prášku, čaji, v tinktuře nebo v oleji. Opatřit si čerstvé bylinky může být pro všedního uživatele náročné. Při užívání bylinek se nejedná o jednorázovou záležitost, ale jde o dlouhodobou kůru. Sušené bylinky vydrží déle, ale stále se jedná o náročný proces, kdy je nutné najít správné bylinky v dostatečném množství. Naštěstí jsou možnosti, jak bylinnou kůru svému psovi dopřát bez toho, abyste strávili spoustu času po borech a lukách. Ve specializovaných obchodech lze sehnat bylinky ve formě tablet, kapslí, olejů nebo tinktur.
Někteří mazlíčci mají problém s polykáním léků nebo kapslí, proto jsou pro psy relativně nejjednodušší k užití tinktury nebo oleje. V tinktuře a oleji jsou uchovány všechny prospěšné látky, jsou trvanlivé po dlouhou dobu a snadno se užívají. Základem tinktury je naložení bylinek do alkoholu na určitou dobu, kdy látky přejdou do výluhu. Alkohol se vypaří a tinktura je na světě. Oleje jsou nejlepší za studena lisované, aby si uchovaly všechny unikátní látky. Pro psy s citlivým zažíváním je lepší ze začátku s oleji opatrně, aby si trávící trakt zvykl.
Nejlepší bylinky pro psy s problémy
Já ve své praxi nabízím oleje a tinktury od značky City Shaman z Brna. Tyto produkty jsou vysoce kvalitní a navíc spojené s poradenstvím od výrobce, díky kterému můžeme společnými silami nakombinovat bylinky Vašemu pejskovi na míru. Jaké bylinky nabízím můžete najít v odkazu Bylinky pro psy na hlavní liště.
S pohybovým aparátem
Na onemocnění jako jsou artritida, artróza, výhřezy plotének, dysplazie a pro výživu kloubů, vazů, šlach a celkově pro podporu pohybového aparátu jsou nejvhodnější kombinace tinktur Mumio a Jírovec. Dále zkombinované s oleji jako je pupalkový, konopný, třezalkový nebo rakytníkový, které obsahují esenciální nenasycené mastné kyseliny, které hrají v činnosti pohybového aparátu významnou roli.
Mumio je skalní pryskyřice, která pomáhá hojit tkáně do původní struktury, pokud jsou poškozené (chrupavky, vazy, klouby, šlachy, kosti). Co se týče hojení, jedná se o jedno z nejlepších léčiv. Jírovec srovnává autoimunitu, kdy imunitní systém působí proti vlastní tkáni například u revmatoidní artritidy. Působí také proti artróze a dalším chorobám napadajícím šlachy, vazy a klouby.
Pro povzbuzení organismu
Pro starší psi, kteří trpí atrofií a potřebují si vybudovat svalovou hmotu a získat zpátky svoji vitalitu, stejně tak pro sportovce, kteří chtějí povzbudit organismus k lepším výkonům je skvělá kombinace tinktur Echinacea a Eleuterokok.
Bylinky podporují přibírání a budování svalové hmoty. Eleuterokok má také adaptogenní vlastnosti, což znamená, že působí proti stresu a zklidňuje. Vyživuje krev, působí proti zánětům a autoimunitě. Echinacea rovněž působí proti zánětů a stabilizuje krevní cukr.
Pro zlepšení psychiky
Pro zklidnění psa je nejlepší kombinovat Kozlík s Lékořicí uralskou. Bylinky působí na psychiku zvířete a regulují stresovou reakci. Vhodné pro reaktivní, vystresované psy a pro psy, kteří zažili nějakou traumatickou událost, jako je traumatické zacházení, nehoda, apod. Proto jsou vhodné pro pejsky z útulků, kteří jsou vystresovaní a neznáme jejich historii.
Lékořice uralská podporuje endokrinní systém (nadledvinky, štítná žláza,…) a tím srovnává dlouhodobou stresovou vyčerpanost zvířete. Kozlík také podporuje endokrinní systém. Je primárně uklidňující léčivo až hypnotické, takže podporuje i hloubku spánku, pokud zvíře špatně spí.
Při alergii
Při alergických projevech jako je nadměrné svědění po celém těle, vykusování a olizování tlapek nebo průjem a problémy s trávením je perfektní tinktura ze Schizandry. Alergie jsou v dnešní době u psů bohužel velice rozšířené a boj s nimi je těžký a zdlouhavý.
Schizandra je antihistaminikum, které dokáže utlumit alergickou reakci těla a stahuje autoimunitní odpověď. Také podporuje funkci jater.
Pro kvalitnější srst a pokožku
Pro pejsky náchylné k dermatologickým potížím (plísně, alergie, šupinatění, atd.) jsou vhodné oleje, které díky obsahu nenasycených mastných kyselin vyživují pokožku i srst. Jsou to pupalkový, konopný, rakytníkový, třezalkový a ostropestřecový olej. Vhodné jsou jak pro dlouhosrstá tak krátkosrstá plemena.
Při inkontinenci po kastraci
Kastrace je hlavně u fen velice důležitá z hlediska prevence různých akutních stavů jako je zánět dělohy nebo falešné březosti. Ovšem často u kastrovaných fen, ale i psů dochází k inkontinenci ve vyšším věku. Zvíře neví, že se počůralo, proto často pokud se zvedne z místa kde leželo, je tam mokrý flek. Výborná je na tento problém Lékořice uralská, která pomáhá proti inkontinenci působením na svalstvo v této oblasti.
Zdroje:
PITCAIRN, Richard H., Přírodní medicína pro psy a kočky, 2003, Pragma, ISBN: 978-80-7205-835-8.
Konzultace s Daliborem Chytilem, CityShaman Brno (https://www.cityshaman.cz/).
Comments