Fyzioterapie je rychle se rozvíjející obor, který rozšiřuje možnosti terapie u mnoha zvířat a jako taková má za cíl znovuobnovení fyzické kondice, která byla následkem nějaké události snížena.
Psy již nevnímáme jenom jako pracovní plemena, která shánějí dobytek nebo hlídají objekty, ale bereme je jako členy rodiny. Proto se snažíme jim dopřát tu nejlepší péči. S rozvojem veterinární péče, která je skoro srovnatelná s péčí o lidi, přichází na scénu také fyzioterapie jako další možnost, jak pejskům pomoci v případě nějakého pohybového neduhu.
Rozvoj tohoto typu terapie také souvisí s rozvojem psích sportů jako je agility, flyball, obrany atd., u kterých je třeba dbát na fyzickou kondici psa, aby nejen podával dobré výkony, ale také aby se nezranil.
Pro koho je vlastně fyzioterapie vhodná?
Pro pejsky s problémy s pohybovým aparátem, s bolestmi páteře, kloubů nebo po zranění a operacích. Pomáhá rychlejší rekonvalescenci a snížení bolestivosti pejska. Starším pejskům podporuje metabolismus, dokáže zpomalit rozvoj degenerativních onemocnění pohybového aparátu jako je artritida nebo svalová atrofie a snížit bolestivost. Psí sportovci z terapie profitují hlavně co se týče prevence zranění a udržování kondice.
Manuální metody terapie
V dnešní době existuje mnoho metod, pomůcek a nástrojů, které má terapeut k dispozici. Mohla bych je tady všechny vyjmenovat, ale to si může každý najít na internetu, proto bych tady ráda přiblížila metody, které používám já.
Předně jsou to manuální techniky, ze kterých bych vypíchla masáž. Je to technika, která působí na psy podobně jako na lidi a to tak, že dokáže uvolnit spazmy ve svalech a s nimi spojenou bolest. Masáž uvolňuje endorfiny do těla, odplavuje zplodiny a vyživuje tkáně jejich prokrvením. Zmírňuje bolesti kloubů a podporuje celkovou regeneraci organismu.
Další mojí oblíbenou metodou je Dornova metoda, která už je poměrně dost známá. Mám ji ráda, protože je to jemná technika, kdy jsou klouby uváděny do své fyziologické polohy. Díky kompresi kloubu dojde k přirozené tvorbě synoviální tekutiny, která promaže a vyživí daný kloub. Ovšem nikdy ji nepoužívám k mobilizaci páteřních obratlů, protože nemůžu s jistotou vědět, zda není v páteři nějaký skrytý problém, který bych touto metodou mohla zhoršit.
Tyto dvě techniky doplňuji ještě o uvolnění trigger pointů a myofasciální uvolnění. Trigger pointy jsou malé bolestivé uzlíky ve svalech, které lokálně mění svalové napětí a mohou tak ovlivnit biomechaniku končetiny, potažmo celého těla. Fascie jsou zase pavučinky kolagenových vláken, které protkávají tělo a vlastně drží jeho tvar. Pokud jsou někde stažené, má to vliv na tělo nejen v daném místě, ale stejně jako trigger pointy mohou ovlivnit mechaniku v celém těle.
Fyzikální metody terapie
Ve fyzioterapii jsou hodně oblíbené fyzikální metody. Velice účinné jsou hydrovany, kde pejsek chodí ve vodě. Působí na něj odpor vody, díky kterému posiluje a zároveň ho nadnáší, takže pro něj není tak těžké zapojovat postižené končetiny. Já zatím používám suchý běhací pás pro psy, na kterém je možno s pejsky běhat v různých rychlostech a náklonech. Je dobrý pro udržení kondice nebo jako podpůrná pomůcka pro pejsky, kteří mají problém s nožičkami. Mohou je mít ochrnuté nebo být po operaci, kdy se snažím docílit toho, aby šli tzv. terapeutickou chůzí. Je to druh pohybu, při kterém je cílem, aby si pes při chůzi uvědomoval všechny 4 končetiny. Další fyzikální pomůcku, kterou ráda využívám je infračervené světlo Biostimul. To prokrvuje tkáň, dokáže uvolnit svaly, ulevit od bolesti, může působit i na artritické klouby, protizánětlivě, startuje metabolismus buněk a tím i hojení.
Aktivní cvičení
Aktivní cvičení je nedílnou součástí fyzioterapie.
Pro aktivní cvičení mám k dispozici mnoho balančních pomůcek (čočky, balóny), targety, kavalety či ortopedický chodníček. Ortopedický chodníček podporuje propriocepci (polohocit), který je důležitý, jak u zdravých pejsků, tak u pejsků s neurologických onemocněním, díky kterému se stimuluje nervová soustava.
Všechny tyto pomůcky používám při terapeutickém cvičení i při cvičení Dog Fitness, které je taková posilovna pro psy. Tímto cvičením se zpevňuje střed těla, zpevňují se záda, trénuje se koordinace a uvědomění si vlastního těla. To vše se zúročuje u různých psích sportů jako je například agility nebo dog dancing. Ovšem toto cvičení je vhodné i pro nesportující pesany, kteří si chtějí užít trochu zábavy a u toho naposilovat tělo.
Co dělat, pokud se u vašeho psa vyskytne pohybový problém?
Vždy by měla být jako první instance veterinární lékař. Ten posoudí, zda se jedná o pohybový problém nebo nemoc, která se může druhotně projevovat pohybovými obtížemi. Udělá rtg, ortopedické vyšetření. Veterinář vyhodnotí, zda se jedná o problém, který je třeba řešit chirurgicky nebo se může řešit konzervativně. Poté případně nastává chvíle pro fyzioterapii. Té můžeme využít jak u konzervativní léčby, tak po operaci pro rychlejší rekonvalescenci pejska.
O dalších možnostech, jak svého pejska podpořit a prodloužit jeho aktivní život budu mluvit na přednášce 12. 9. v Knihovně Karla Dvořáčka ve Vyškově. Její součástí bude i praktická ukázka, jak můžete s pejskem cvičit doma.
Comments